عباس کیارستمی
کافه بازار
عباس کیارستمی در اولین روز تیرماه ۱۳۱۹ متولد شد و ۷۶ سال بعد در چهاردهم تیرماه ۱۳۹۵ درگذشت. کیارستمی کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، تدوینگر، عکاس، تهیه‌کننده، گرافیست و همچنین شاعر و نقاش بود. او فیلم‌سازی تأثیرگذار در سینمای جهان به‌ شمار می‌آید، و آثار وی، بارها با استقبال فراوان داوران، کارگردانان، فستیوال‌ها و بنیادهای فرهنگی و هنری جهان روبه‌رو شده ‌است. کیارستمی در مدت حیات خود، بیش از ۴۰ فیلم سینمایی، فیلم کوتاه و مستند ساخت و از مهم‌ترین کارهای او می‌توان به «سه‌گانه کوکر»، «کلوزآپ»، «طعم گیلاس» و «باد ما را خواهد برد» اشاره کرد. او در دوره پایانی کارش به فیلم‌سازی خارج از ایران روی آورد که حاصلش فیلم‌هایی مانند «کپی برابر اصل» و «مثل یک عاشق» بود.
این کارگردان بزرگ، برنده چندین جایزه بزرگ سینمایی است؛ وی پنج بار نامزد جایزه نخل طلای جشنواره فیلم کن شد و در سال ۱۹۹۷، در پنجاهمین دوره جشنواره فیلم کن، این جایزه را برای فیلم «طعم گیلاس» دریافت کرد. وی در جشنواره‌های متعدد معتبر فیلم در جهان، به‌عنوان داور حضور داشت؛ ۴ دوره داوری در جشنواره فیلم کن در سال‌های ۱۹۹۳، ۲۰۰۲، ۲۰۰۵ و ۲۰۱۴، نشان‌گر جایگاه هنری او در جهان است.
حاصل عمر پربار این کارگردان مشهور ایرانی، صدها تیزر، هزاران فریم عکس و پوستر، ده‌ها فیلم کوتاه و بیش از بیست فیلم بلند است. شاخصه اصلی زندگی سینمایی کیارستمی تربیت چند صد هنرجوی سینما در ایران و جهان است. کیارستمی زاویه دید متفاوتی داشت و کم‌هزینه ساختن، واقعی ساختن و ماندگار ساختن را در نسلی از فیلم‌سازان ایرانی تسری داد. اینک در دوران فقدان این هنرمند بی‌بدیل، مجموعه یارا با همکاری موسسه کارنامه، تنها متولی برگزاری ورکشاپ‌های کیارستمی در ایران، اقدام به جمع‌آوری و ارائه آثار این کارگردان بزرگ کرده است با ارائه این آثار، قدمی در راستای تسری نگاه فیلم‌سازی او برداشته باشد. اپلیکیشن عباس کیارستمی بستری است برای دیده شدن آثار او و شاگردانش.

ارسال نظر