به نظر می‌رسد تعدادی از اپلیکیشن‌هایی که بالای ۱۰ میلیون بار از فروشگاه گوگل پلی استور دانلود شده‌اند، بخشی از پروژه‌ای به نام عملیات DrainerBot بوده‌اند. با توجه به گزارش سایت Ars Technica، «اریک روزا»، رییس بخش سرویس‌های ابری شرکت اوراکل به این موضوع اشاره کرده این اپلیکیشن‌ها باعث خالی شدن باتری گوشی و مصرف اینترنت موبایل کاربران می‌شوند. این اپلیکیشن‌ها که بیش از ۱۰ میلیون بار دانلود شده‌اند شامل Perfect365 ،VertexClub ،Draw Clash of Clans ،Touch ‘n’ Beat-Cinema و Solitaire: 4 Seasons می‌شوند.

زمانی که این اپلیکیشن‌ها را روی گوشی اندرویدی نصب می‌کنید، ویدیویی در پس‌زمینه اجرا می‌شود که اصلا قابل‌مشاهده نیست. این‌ها ویدیوهای تبلیغاتی هستند که برای هکرها کسب درآمد می‌کنند. حتی مشخص شده است که این تبلیغات هرماه ۱۰ گیگابایت اینترنت کاربران را مصرف می‌کنند. پخش شدن این تبلیغات در پس‌زمینه باعث مصرف بالای باتری هم می‌شود.

justify-text

در کنار مصرف باتری و اینترنت، گوشی کاربران هم بسیار داغ می‌شود و به این صورت می‌توانید متوجه شوید که گوشی به این اپلیکیشن‌ها آلوده شده است. اگر گوشی شما به اندروید ۹ ارتقا پیدا کرده است، می‌توانید به Settings و منوی Network and Internet بروید. از این قسمت Data Usage  را انتخاب کنید و وارد بخش App Data Usage شوید. اپلیکیشن‌های موردنظر ما قطعا چند گیگابایت حجم اینترنت را در ماه مصرف کرده‌اند و می‌توانند بخشی از عملیات DrainerBot باشند.


منبع: Phone Arena

ارسال نظر